News


Water lilies look marvellous in every garden, park or other green area with water reservoir. They enchant with their beauty, are easy to cultivate and provide opportunity of diverse use according to personal likings. Water lilies are a very diversified group, however they all share one feature – lilies are wonderful decoration of ponds, waterholes and any other body of water. With their presence reservoir becomes vivid and more natural.


Read More...

 Zapraszamy do naszego nowego sklepu z roślinami wodnymi ,firma nasza jest znana od lat z wysokiej jakości produkowanych roślin wodnych oraz z szybkiej realizacji zamówień .Obsługujemy osoby indywidualne a także firmy które urządzają ogrody budują oczyszczalnie itp…

Sezon wysyłkowy 2023 zaczynamy jak co roku  w  marca  zamówienia  składane zimą będą realizowane wiosna !!!  ,zapraszamy na zakupy również bezpośrednio do naszej szkółki po uprzednim umówieniu się telefonicznym ,wszystkie rośliny ze strony dostępne są od ręki u nas . Białystok ul. Polowa 6  tel. 606-917-989  stacjonarny: 85 6614 851

Lilie wodne

 Lilie wodne wyglądają cudnie w każdym ogrodzie, parku lub innym zielonym obszarze ze zbiornikiem wody. Zachwycają swoim pięknem, są łatwe do pielęgnowania i dają możliwość różnorodnego wykorzystania zgodnie z osobistymi upodobaniami. Lilie wodne to bardzo zróżnicowana grupa, jednak wszystkie mają jedną cechę - lilie są wspaniałą ozdobą stawów, oczek i wszelkich innych zbiorników wodnych. Dzięki ich obecności zbiornik staje się żywy i bardziej naturalny. Te przepiękne rośliny dostępne są w wielu kolorach, znacznie podnoszą atrakcyjność dzialki i stwarzają możliwość twórczej i ekologicznej aranżacji ogrodu.

 Odmiany lilii wodnych

 Najczęściej spotykanymi odmianami dzikimi są białe lilie (Nymphaea alba). Znacznie rzadziej występują ,północne lilie (Nymphaea candida). Chociaż wyglądają niemal identycznie, wprawne oko natychmiast zauważy różnicę. Pręciki białych lilii są zwykle żółte, podczas gdy te północne mają ciemniejsze, a nawet czerwone. Można osiągnąć hybrydy obu gatunków. Niestety, bardzo trudno jest uzyskać te odmiany .

Hodowlane odmiany lilii wodnych

Na szczęście możemy wybierać spośród wielu nie mniej pięknych odmian uprawianych lilii. Te z kolei są podzielone na zimowe i tropikalne. Gatunki zimotrwałe łatwo przetrwają nawet najzimniejszą zimę, pod warunkiem, że kłącza będzie zimą pod lodem. W płytszych zbiornikach zaleca się schować lilie w chłodnym miejscu o temperaturze pomiędzy 2-5 stopni. Do tego celu można użyć małej beczki z wodą lub skrzynki z torfem. Gatunki z kwiatami w ciepłych odcieniach są trwałe: żółte, czerwone, pomarańczowe, łososiowe i białe . Egzotyczne odmiany - czyli te z kwiatami w chłodnych odcieniach są zbyt wrażliwe na niskie temperatury, aby przetrwać w zimie. Kwiaty lilii wodnych różnią się nie tylko kolorem, ale także rozmiarem. Możemy również wybierać odmiany o różnych kształtach, kolorze liści, a nawet zapachu. Przed wyborem konkretnego gatunku warto sprawdzić, czy ma zdolność rozmnażania. Tylko niektóre odmiany lilii mogą wytwarzać nasiona, dając początek nowym roślinom. Podział kłączy jest procesem czasochłonnym, ale pielęgnowanie lilii we własnym zakresie zapewnia dużą satysfakcję właścicielowi stawu lub oczka wodnego.

 Najbardziej popularne i godne zaufania odmiany lilii są; Atraction, Albida, Chromatela, Holandia, Joey Tomocik, James Brydon, Marliacea Carnea,

Znaczenie kulturowe

 Lilie wodne pełnią wiele symbolicznych funkcji w różnych kulturach. Ich łacińska nazwa, Nymphaeaceae, pochodzi od bóstw z mitologii greckiej i rzymskiej - nimf, które często znajdowano w środowisku wodnym lub innych obszarach naturalnych. Z drugiej strony, w starożytnym Egipcie lilia wodna symbolizowała wyższe królestwo, a w połączeniu z kwiatem papirusu reprezentowała jedność całego narodu. Dlatego często były one wyrzeźbione w filarach świątyń. W Azji te rośliny były używane jako symbol uniwersalności, ponieważ mogą tworzyć owoce w tym samym czasie, co kwiaty. Lilia wodna jest nadal uważana przez Hindusów i buddystów za święty kwiat.

Oczko wodne  to niewielki obszar stojącej, słodkiej wody. Różni się od rzeki czy strumienia tym, że nie ma w nim ruchomej wody, a od jeziora tym, że ma niewielką powierzchnię i głębokość nie większą niż około 1,8 m.

Rośliny stawowe

 Jeśli staw, oczko wodne  ma być funkcjonalne i cieszyć nasze oczy , muszą rosnąć w nim  rośliny wodne . Zapewniają zwierzętom pożywienie, tlen i schronienie. Rośliny zielone potrzebują światła słonecznego do wytwarzania pożywienia (fotosynteza), więc staw na otwartej przestrzeni będzie bardziej skuteczny niż staw w cieniu. Najmniejsze rośliny w stawie to mikroskopijny fitoplankton, który dostarcza większości pokarmu w stawie. Fitoplankton i większe glony tworzą pierwszą część łańcucha pokarmowego stawu. Zwierzęta roślinożerne – roślinożercy – jedzą rośliny, a roślinożercy są zjadani przez mięsożerców (zwierzęta mięsożerne).

Roślinność stawowa rośnie na obszarach zwanych strefami. W strefie nadbrzeżnej rosną takie rośliny jak kosaćce syberyjskie  i wiązówka błotna: lubią miejsca wilgotne, ale nie są prawdziwymi roślinami wodnymi. Rośliny najbliżej brzegu stawu w strefie bagiennej, m.in. irys żółty, tatarak   i turzyca błotna. Te otaczające rośliny zapewniają dobre kryjówki dla niektórych zwierząt stawowych, takich jak młode żaby, a wysokie łodygi są używane przez larwy ważek. Wiosną larwy zaczynają opuszczać środowisko wodne. Robią to stopniowo, przez wiele dni, czasem wynurzają się masowo kiedy wychodzą z wody, zanim wynurzą się jako dorosłe osobniki. Zdarza się, że larwy ważki  mimo iż spędziły w wodzie dostateczną ilość czasu nie przystępują do przeobrażenia i pozostają w wodzie dłużej, nawet do następnego roku. Widocznie  jest to korzystniejsze dla przetrwania gatunku.

W strefie wodnej żyją prawdziwie rośliny wodne . Niektóre z nich unoszą się na powierzchni z maleńkimi korzeniami zwisającymi w wodzie, np. rzęsa wodna, Spirodela wielokorzeniowa i żabiściek . Inne są zakorzenione   na dnie stawu lub w odpowiednich koszach  a ich liście unoszą się na powierzchni,  np. lilie wodne i grążele .

Są też w pełni zanurzone rośliny, takie rogatek sztywny , moczarka czy rdestnice . Wytwarzają one większość tlenu, dlatego ważne jest, aby otrzymywały dużo światła słonecznego (tlen jest wytwarzany podczas fotosyntezy). Jeśli rośliny na powierzchni całkowicie zakrywają staw, część z nich należy wyrwać, inaczej ucierpią rośliny zanurzone.